ROZHOVOR: Lenka Tomčo – „Domácí osvědčené diety fungují málokomu a navíc většinou krátkodobě“

Naturhouse Turnov

Každý z nás někdy řešil, že by měl pro svůj vzhled či zdraví něco dělat. V drtivé většině jde o nadbytečná kila, jejichž shození by k obojímu efektivně pomohlo. Ale ruku na srdce... domácí „osvědčené“ diety fungují málokomu a navíc většinou krátkodobě. Často také nastoupí jojo efekt a vracíme se na začátek. Dokola. Při opakovaném neúspěchu pak člověk sám na změny nestačí, a pokud chce pro sebe opravdu něco udělat, je vhodné oslovit odborníka. Ten pomůže sestavit vhodný jídelníček, je rádcem i motivací. Více na toto téma jsme si povídaly s výživovou poradkyní Lenkou Tomčo z turnovské pobočky Naturhouse.

Předpokládám, že než se někdo odhodlá oslovit odborníka, může to trvat dlouho...

 Často se mi v poradně klienti svěří, že první návštěvu hodně dlouho oddalovali. Nejen o dny nebo týdny, ale dokonce o měsíce. Mají strach mluvit o svých problémech, bojí se nepochopení okolí, a zda to vůbec zvládnou. Každý člověk má svůj příběh, svůj problém. Nikdy nemůžeme tušit, co se skrývá za určitým vzhledem či nadváhou člověka. Může to být třeba autonehoda, kdy člověk nemůže dále aktivně sportovat, úmrtí blízké osoby, kdy následkem stresu skončí na antidepresivech, nebo kdy se třeba nedaří otěhotnět a prochází hormonální léčbou...

 Jak ostych u klientů vnímáte?

 Když je někdo se sebou nespokojen, ať jde o jakýkoliv problém, je to velice citlivé téma. Pro mnohé je velice stresové přijít do neznámého prostředí a mluvit o tom. Snažím se hlavně hodně naslouchat. Plníte tedy i funkci psychologickou. V rámci hubnutí a nového „zrodu“ jste tedy pro klienty velmi důležitou součástí. Jak svou přítomnost vnímáte?

Určitě jako podporu, dodání síly a pozitivní energie. U mnohých žen se setkávám s tím, že je doma partner nepodpoří, ba naopak je srazí dolů slovy „kolikátý to je pokus a kolik to bude stát“! Pro takovou ženu je vše pak o mnoho těžší, proto se snažím být parťákem. Někdy je daný problém úzce spojen i s psychikou, často je součástí sezení i popovídání nebo svěření se. To ale nechávám na klientech.

Jak je to s nedůvěrou lidí, kteří se bojí jojo-efektu, jak tento možný jev řeší Naturhouse?

Metoda Naturhouse má tři fáze – redukční, udržovací a stabilizace – a je velmi důležité všemi projít až do konce. Redukční, klient si stanoví reálný cíl, kterého docílíme. Udržovací je zafixování váhy, aby nevznikl jojo-efekt. Na tuto fázi klademe největší důraz, neboť si tělo na novou váhu zvyká až půl roku. Stabilizace spočívá v kontrole po delší době např. 1–3 měsíce. Bonusem Naturhouse je, že se klienti mohou chodit přeměřovat doživotně zdarma.

Pokud k vám tedy zákazník přijde, čeká ho analýza a úvodní konzultace, jaký je v tom rozdíl? Analýza je asi 15 min informativní schůzka, obsahuje měření, vážení, vysvětlení výsledků a informace o metodě – tedy jak vypadají jídelníčky, jak často se chodí na kontroly atd. Je zcela zdarma a nejsou v ní žádné skryté poplatky! Úvodní konzultace je pak přibližně hodinová a obsahuje měření, vážení, jídelníček na míru, recepty, časopis, knihu klienta, přírodní produkty na bázi výtažků ze zeleniny ovoce a bylin. Tuto část si již klient hradí.

Co byste vzkázala lidem, kteří se stále rozhodují, zda využít služeb Naturhouse a chtějí změnit svůj život?

Přijďte na analýzu zdarma, kde získáte mnoho důležitých informací, prohlédnete si prostředí poradny a seznámíte se se mnou. To je pro toho, kdo se něčeho obává, určitě dobrý start.

Co s tím, pokud máme v okolí člověka, který po změně touží, ale nemůže se odhodlat?

Pak mu můžete pomoci právě vy, stačí ho psychicky podpořit a třeba mu i pořídit poukaz k nám do poradny. Nebát se jeho reakce, protože ta může být jen pozitivní. Právě první krok mu může změnit život. A koupit svému blízkému zdraví nemusí být klišé.

Jak dlouho tuto práci děláte a co vás na ní baví?

V dubnu to budou 4 roky. Nejvíce mě baví hlavně ta obrovská změna, kterou u klientů pozoruji a poselství jim pomoci. Baví mě to, jak přijdou a už od dveří hlásí, že obléknou věci, které jim ve skříni dlouho ležely, že už se nezadýchávají do schodů, že stačí svým dětem ve sportu, jak jim lékař snížil užívání léků, že už jim nehrozí operace, že se cítí lépe, že se sami sobě zase líbí, že je okolí chválí. Tohle je pro mě ta největší odměna.

Děkuji za rozhovor: Jitka Maděrová/ Český ráj v akci

Přečtěte si příběhy naších klientů

Objednejte se na konzultaci zdarma ještě dnes!

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.